Domů Móda a Styl Druhy kabelek podle typu kůže

Druhy kabelek podle typu kůže

821
0
Sdílejte

Kabelka je ozdobou každé ženy, proto se většinou při výběru kabelky zaměřují ženy především na to, jakou má barvu, střih a celkové provedení. Vzhled kabelky ovlivňuje mnoho faktorů, ale tím nejdůležitějším je materiál, ze kterého je vyrobená. To platí nejen pro rozlišení, zda je kabelka z látky anebo kůže. Protože i na výrobu kožené kabelky lze použít různé druhy usní, které ovlivní její finální vzhled. Dnes se tedy zaměříme na kabelky podle typu kůže.

Hovězina

V prvé řadě záleží tedy na tom, o jaký druh kůže se jedná. Z jakého zvířete kůže pochází. Nejběžněji se kabelky vyrábějí z hověziny. Tady lze použít pro výrobu kůži dospělého tura, ale i teletinu (kůži mladých zvířat). Ty patří k těm luxusnějším, protože kůže je s hustě propletenými vlákny a na dotek jemnější.

Vepřovice

Hned po hovězině patří k často používaným kůžím vepřovice. Jak již název vypovídá, jde o kůži z prasete. Tuto kůži poznáte snadno. Zůstávají v ní dírky jako památka na štětiny. Vepřovice velmi dobře vzdoruje odření, ale je málo pevná v tahu.

Konina a kozina

Mnohem méně je pak využívána konina, která se liší od hověziny již na první pohled. Má odlišnou strukturu. Splést byste ji mohli s kozinou – kozina a konina jsou si podobné. Konina se často dováží z Jižní Ameriky nebo Maďarska. Ke konině patří kůže z mezků, mul i oslů. Nakousli jsme i kozinu, tudíž i kůže získávána z kozy domácí patří k materiálům pro výrobu kabelek a nutno podotknout, že patří k těm nejdražším na trhu.

Skopovice

Skopovice (kůže ovce domácí) bývá málo pevná a často poškozená buď střihem vlny anebo cizopasníky. Čím hustší a jemnější vlnu ovce mají, tím řidší a slabší kůže.

Kůže divoké a cizokrajné zvěře

S kabelkami vyrobenými z této kůže se jen tak nesetkáte. Jedná se o kůži srnčí, divočáků, jelení, králičí, liščí, klokaní, sobolí a mnoho dalších. K nejznámějším patří asi krokodýlí kůže, která se řadí k luxusním a velmi drahým.

Svou roli hraje i povrchová úprava. Jak byla kůže zpracována, zda je broušená, lakovaná, barvená apod.

 

MetSo on Facebook
  • 1
    Share