Domů Móda a Styl Únikové hry – O co se jedná?

Únikové hry – O co se jedná?

930
0
Sdílejte

Únikové hry – boom posledních pár let. Představovali jste si někdy, jaké by to bylo, být zavřený v jedné místnosti a muset se spolehnout jen na inteligenci a logiku vás, a lidí uvězněných s vámi? Pokud vás tento popis zaujal, mohly by vás zajímat i únikové hry. Možná jste už tohle slovní spojení slyšeli, možná ne, ale dnes jsem tu od toho, abych vám ho objasnila.

Jedná se o, jak už samotný název vypovídá, hry, jejichž cílem je dostat se ven z nějakého místa. V dané místnosti jste uvězněni spolu s dalšími přáteli a na útěk máte většinou šedesát minut. Vaším úkolem je řešit všelijaké logické hádanky a hlavolamy jejichž rozluštění nakonec vyústí v nalezení únikového klíče, za jehož pomoci se můžete dostat ven. To, co je na této zábavě speciálního, je ale prostředí, ve kterém se odehrává.

Atmosféra každé hry je většinou hororově nebo fantasticky laděna. V nabídce jsou například útěky z výslechových místností, podzemního krytu nebo vězení, ale výjimkou nejsou ani laboratoře šílených vynálezců nebo školy čar a kouzel. V České republice jsou těchto her už desítky. Vybrat si tu, která vám sedne, není nic těžkého.

Jak už bylo zmíněno, každé takové uvěznění si můžete vychutnat společně s přáteli, rodinou nebo kolegy. Optimální počet pro jednu místnost se pohybuje od dvou do pěti lidí. Děti jsou samozřejmě také vítány, ale jejich věk by měl být alespoň dvanáct let, aby si hru mohly užít stejně jako jejich rodiče. Více si o únikových hrách můžete přečíst zde.

Únikové hry – Asijský původ

Ptáte se proč, a jak tahle záliba vůbec vznikla? Únikové hry jsou založené na hrách počítačových, fungujících na stejném principu. Hráč byl zavřen v místnosti, ale aby se dostal ven, musel si napřed pozorně prohlédnout své okolí a pracovat s ním. Tento koncept se tvůrcům únikovek zalíbil natolik, že se rozhodli ho převést do reálného života.

Poprvé byl jejich nápad realizován v červenci roku 2007 v japonském Kyotu. Hry se poté postupně rozšířily po celé Asii, kde se staly běžnými. Od roku 2012 se pak staly populárními v Evropě, Austrálii a Spojených státech amerických. V Evropě jsou nejoblíbenější pravděpodobně v Maďarsku.

Nicméně ani Česko nezůstává pozadu. Zatímco v minulých letech tu byla únikových her jen hrstka, dnes se jich jen v hlavním městě nachází přes padesát, přičemž počty vzhledem k oblíbenosti pravděpodobně porostou. Minimálně jednu najdete i v každém větším městě. O jedné konkrétní hře si můžete přečíst v tomto článku.

Populárnější než virtuální realita?

Videohry se kolem nás vyskytují už nějakou dobu a vždy byly oblíbenou formou odreagování. Je možné, že by je únikové hry překonaly? Nebo úplně nahradily?

Jedním z hlavních aspektů oblíbenosti této zábavy je osobní zážitek a socializace. Zatímco při hraní videoher jste sami, když jste uvězněni na jednom místě s několika lidmi, musíte se na ně spolehnout. Jedna hodina strávená řešením logických hádanek vám vytvoří více vzpomínek, než si kdy odnesete za hodinu hraní na počítači.

Únikové hry jsou ale populární i u starších členů obyvatelstva. Proč tomu tak je? První myšlenkou, která vás nejspíš napadne, je rodinná zábava. Rodiče, kteří chtějí, aby se jejich děti naučily logickému myšlení a ještě si u toho užili zábavu, by únikovky mohly zajímat. Navíc to naše nejmladší spoluobčany naučí týmové spolupráci, což jim značně pomůže při studiu. Společné hledání indicií nabízí kvalitně strávený rodinný čas.

Nahrané utíkání z vězení vás může zaujmout, i pokud jste se někdy dívali na hororový film a nadávali u toho na to, jak byste všechno udělali jinak než hlavní hrdina. Možnost úpravy vlastního příběhu láká nejen mladé lidi, protože my všichni jsme nejspíš alespoň jednou chtěli být hlavními hrdiny našeho vlastního filmu. Únikovky k tomu představují ideální příležitost.

A co vy, vzali byste svou rodinu na výlet do upíří hrobky?

MetSo on Facebook
  • 1
    Share