Domů Magazín Vyberte si ten správný CNC stroj pro vaši práci

Vyberte si ten správný CNC stroj pro vaši práci

373
0
Sdílejte

Když se řekne CNC stroj, mnozí si představí jedno zařízení s takřka magickými vlastnostmi, které disponuje všemi vlastnostmi, co se v souvislosti s nimi po celém internetu objevují. Ti zasvěcení z vás již ale vědí, že druhů CNC strojů existuje celá řada, a i když jejich výhody jsou neoddiskutovatelné, přeci jenom se mezi sebou liší a každý z nich představuje trochu jiný přínos.

Hlavním kritériem, bavíme-li se o řezacích CNC strojích, je technologie, kterou stroj k řezání používá. Pojďme si představit ty základní:

Řezání laserovým paprskem

CNC laserové řezací stroje využívají přednosti laserových paprsků. Ty spočívají především ve velmi přesném zacílení. Především díky tomu se používají na složité konstrukce či potrubí. Pohyb paprsku je naprogramovaný počítačem, je tedy možné zvolit jakýkoliv tvar vyříznutí.

Řezání vodním paprskem

Rovněž s pomocí stroje na řezání vodním paprskem lze z plochy vykrojit prakticky jakýkoliv tvar. Mezi další výhody této technologie se řadí použitelnost i na obtížně dělitelných materiálech a šetrnost vodního paprsku při práci. Nevznikají totiž žádné mikrotrhliny a díky studenému řezu, který produkuje, nedochází ani k tepelnému ovlivnění materiálu.

Speciální CNC stroje

Do této kategorie spadají CNC stroje, které mají úzce specializovaný záběr práce. Jedná se například o stroje pro řezání trubek a profilů nebo vrtání a řezání závitů.

Prevence předchází poruchám!

Když už si projdete oním prvním kolem a vyberete si vhodný CNC stroj, neměli byste se v tomto bodě zaseknout. Stejně důležitá jako koupě je totiž pravidelná údržba. Lepší, než financovat nákladnou opravu CNC stroje je přeci nechat jej jednou za pár měsíců zkontrolovat a ujistit se, že vše funguje tak, jak má.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share