Domů Zdraví Co byste měli vědět o preventivních prohlídkách u zubaře

Co byste měli vědět o preventivních prohlídkách u zubaře

972
0
Sdílejte

Zase na vás v kalendáři svítí den D, jen se na to datum podíváte a hned se vám všechno sevře. Čeká vás preventivní prohlídka u zubaře. Zachovejte klid, tyto návštěvy jsou od toho, aby vás před tou šílenou bolestí, které se bojíte, ochránily.

Jak často byste měli chodit na preventivní prohlídky?

To záleží na vás. A trošku vlastně i na vaší pojišťovně. Ze zákona máte nárok jednou za půl roku na bezplatnou prohlídku u zubaře, který má uzavřenou smlouvu s pojišťovnou. Možná se o své zuby chcete starat opravdu dobře a rádi byste svého zubaře viděli častěji. Nedivíme se vám, také moc dobře víme, jak příšerně léčba zkažených zubů bolí. Vás i peněženku. Nejlepší bude, když se domluvíte s lékařem, ten by měl zhodnotit stav vašich zubů a navrhnout další schůzku. Preventivní prohlídku nikdy nenechávejte až na dobu, kdy vám ji připomene bolavý zub. To už je většinou pozdě a vy za to zaplatíte.

Na kolik vás preventivní prohlídka vyjde

Za prohlídku nemusíte zaplatit ani korunu, ale ne vždy se vám to vyplatí. Je to jednoduché, zubařům hradí jednou za půl roku vaší preventivní prohlídku zdravotní pojišťovna. Potíže je v tom, že tato částka je tak nízká, že tlačí lékaře k tomu, aby si nabrali velký počet pacientů a dále už to asi nemusíme rozebírat. Pak už vám jen zbývá modlit se, abyste se dostali do rukou někomu, kdo upřednostňuje kvalitu před kvantitou a bude se vám skutečně důkladně věnovat.

Jak by měla vaše preventivní prohlídka vypadat

„Ukažte, dobrý, dobrý. Pro dnešek máme hotovo, tak zase za půl roku!” Také byste chtěli, aby nějak takto proběhla vaše příští preventivní prohlídka? Bezbolestně a hlavně rychle. Dostat se co v nejkratším čase z křesla hrůzy je asi snem každého z nás, ale dejte si pozor, abyste se kvůli “odfláklé” preventivní prohlídce na stejném křesle nekroutili za pár měsíců s krutou bolestí zubů a neblahou předtuchou, že na vás čeká dost vysoký účet. Vyžádejte si to, na co máte nárok. Tyto zákroky zpravidla nebolí a vy se dozvíte, jak na to m jste. Co tedy dobrá preventivní prohlídka obsahuje?

  • anamnézu – získání informací o zdravotním stavu klienta
  • kontrola celkového vzhledu
  • zhodnocení stavu ústní sliznice, slinných žláz, povrchu jazyka, stavu lymfatických uzlin
  • vyšetření dásní
  • kontrola samotných zubů (pigment, zubní kámen, kazy, citlivost krčků)
  • zhodnocení stavu starších výplní a implantátů

Například Drstuchlík.cz při první návštěvě svých pacientů doporučuje také udělat panoramatický snímek. Díky němu lékař vidí mrtvé zuby, “osmičky” a také může odhalit cysty nebo nádory v kosti. Tento rentgen v podstatě poslouží také jako onkologická prevence. A kolik za to zaplatíte? Konkrétně u Drstuchlíka.cz vás vyjde komplexní vstupní vyšetření včetně rentgenového snímku na 1 500 Kč, při každé další prohlídce zaplatíte už jen 480 Kč. Starejte se o své zuby, jak nejlépe dovedete. Ony vám to jednou vrátí.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

e-Zena.cz

MetSo.cz

40plus.cz

MetSo on Facebook
  • 1
    Share