- Reklama -magazín
DomůDům, byt a zahradaChytré bydlení v montovaných dřevostavbách

Chytré bydlení v montovaných dřevostavbách

- Reklama -aktuálně

Móda jménem montované dřevostavby není v našich zeměpisných šířkách žádná novinka. Přestože za jinými evropskými státy, jako je například Skandinávie nebo nám bližší Německo, stále ještě pokulháváme, čísla vypovídají jasně. Poptávka po tomto chytrém a zdravém bydlení v České republice stále vzrůstá. Z posledních průzkumů ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů) vyplývá, že z celkové produkce postavených rodinných domů tvoří dřevostavby téměř 10 %.  Což je číslo mnohonásobně vyšší, než tomu bylo v devadesátých letech.

montovany-dum-alfahaus

Proč je bydlení v montovaných dřevostavbách chytré?

  • Nejčastějším důvodem, pro který si lidé vybírají tento typ domu je snaha ušetřit náklady spojené s jeho provozem. Tyto domy jsou totiž svou konstrukcí předurčeny k tomu, aby se stavěly jako nízkoenergetické, pasivní nebo dokonce aktivní.
  • Na montované domy se nemusí dlouho čekat. A to je další důvod, který zvyšuje jejich atraktivitu. Na rozdíl od zděného domu se montované dřevostavby staví téměř za jakéhokoliv počasí a odpadá tzv. vymrzání.
  • „Správné bydlení“ v dřevostavbách zaručí jejich majitelům nejenom nízké částky na fakturách za energie, ale má i pozitivní vliv jejich zdraví. Tento ekologický dům, postavený převážně z přírodních a obnovitelných materiálů,má i své léčivé účinky. Zatímco se např. v panelových domech velmi často potýkáme s vlhkostí a následně plísněmi, v pasivním domě se tohoto ohrožení bát nemusíme. Díky rekuperační vzduchotechnické jednotce, která je nepřetržitým zdrojem čerstvého vzduchu, nemají plísně v tomto domě žádnou šanci.
  • Protože stavba dřevostaveb je vysoce šetrná k životnímu prostředí, lze si volbu tohoto domu připsat na seznam dobrých skutků vůči přírodě.

Jak se dřevostavby staví

Díky stavební technologii těchto domů je výstavba montovaných dřevostaveb velmi rychlá. Dům se vlastně sestavuje z předem vyrobených stěn a stropů, které jsou vyrobeny v továrnách a které se následně, dle projektu, instalují na základovou desku.

Předvyrobené stěny a stropy se na stavbu dovážení v různých fázích dokončení. Někdy se jedná jen o dřevěné konstrukce (rámy), které se až na místě definitivně zaizolují a opláští, nebo se může jednak o zcela dokončenou stěnu, včetně veškeré elektroinstalace.

Nepřízeň počasí, resp. zima a silné mrazy, tak nemohou významně ovlivnit délku stavby. V dešti se stavět nedoporučuje.

montovaný dům
Montovaný dům

Specifika bydlení v dřevostavbách

Alfou a omegou kvalitního bydlení nejen v dřevostavbě je správné větrání a vytápění. Aby dřevostavba plnila svou funkci nízkoenergetického pasivního nebo dokonce aktivního domu, je nezbytné ctít základní specifika jejího obývání.

Moderní domy mají tu výhodu (i nevýhodu), že jsou absolutně izolované a těsné, a to včetně okenních otvorů. Nedochází tedy k samovolné cirkulaci čerstvého vzduchu, jak je tomu zvyklá řada obyvatelů starších domů nebo bytů.

 Větrání

V zásadě existují dva druhy větrání, které zajistí, aby se v domě netvořili plísně anebo se zamezilo zvýšené koncentraci oxidu uhličitého, která vzniká z „vydýchaného vzduchu“. Mluvíme o manuálním nebo strojním větrání.

Manuální způsob větrání spočívá v tom, že uživatel domu větrá nárazově (cca 5 minut každou hodinu) otevřením celého okna. Nebo větrá pomocí mikroventilace a to prakticky nepřetržitě. Ohřev vzduchu je zajištěn otopnou soustavou.

Strojní větrání spolehlivě zajistí rekuperační vzduchotechnická jednotka, která je nepřetržitým zdrojem čerstvého vzduchu. Ohřev vzduchu je převážně v rekuperačním výměníku s využitím odpadního tepla, čímž dochází k podstatné úspoře nákladů na energii.

Vytápění

Vytápění v každém domě a pro dřevostavby to platí zvlášť, má svoje vlastní specifika. Při výběru a vzájemné kombinaci zdroje a distribuční soustavy je třeba zohlednit řadu aspektů. Jen tak může být dosaženo optimálního řešení, které bude dlouhodobě řešit finanční i funkční požadavky obyvatelů domů.

V této fázi by si měl každý majitel domu (resp. zadavatel stavby) odpovědět na tyto otázky: čím chcete, nebo můžete vytápět, kolik peněz jste ochotni investovat do samotné instalace a následné údržby a jaké jsou vaše osobní preference z pohledu uživatele, tzn., zda chcete podlahové vytápění, otopná tělesa (radiátory) nebo teplovzdušné vytápění.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

InternetPressMedia.cz

PRwebs.cz

Profi-články.cz

- Advertisement -magazín
- Reklama -SEO článek

Redakce doporučuje

- Reklama -SEO článek

Další články autora

- Advertisement -magazín