Domů Zprávy Historie Barbie

Historie Barbie

878
0
Sdílejte

První Barbie

Ruth Handlerová, zakladatelka panenky Barbie, stvořila něco, co dodnes považujeme za ikonu všech dětských hraček pro holčičky. Její filozofie zahrnovala fakt, že Barbie představuje jakousi nezávislost, že každá žena může být tím, kým chce. Ruth spolu s manželem Elliotem v roce 1945 založila firmu Mattel a začala se vydávat za tzv Barbie Matku. A co vlatně Ruth inspirovalo k vytvoření této speciální panenky? Její vlastní dcera Barbara. Ta si velmi ráda hrála s papírovými a látkovými pannami. Ráde jim vymýšlela oblečení a šila jim na hlavu slámu místo vlasů. Ruth tento nápad zcela pohltil. To ještě netušila, že si touto ideou vydělá několik milionů dolarů.

Barbie
Barbie

Největší výhodou byl fakt, že Barbie představovala “skutečné” modelky. Panenky byly totiž v minulých letech vnímány jako batolata. Byly šity jako miminka, příslušenství tvořily jen kočárky, dudlíky a dupačky. Barbie představovala sen všech malých holčiček – kdo by nechtěl být modelkou! Vyznačovala se krásně malovanýma očima, dlouhýma řasama a rtěnkou na rtech. Během jednoro roku se panenek Barbie prodala jedna miliarda. Nicméně i přesto se výroba v roce 2014 zastavila. Koncept totiž okopírovalo spoustu společností, které si za svou méně nákladnější výrobu mohlo dovolit snížení ceny panenek. Pravá Mattel Barbie se tak stala jednou z nejdražších panenek na trhu a zisky prudce klesly.

První Barbie se jmenovala Lilli

Vzhled první panenky Barbie byl inspirován princeznou Lilly z německého kresleného filmu. Firma Mattel poté dokonce koupila všechna práva na Lilly a udělala podle této pricenzny celou kolekci panenek. Sponzorů získal Mattel celou řadu. Téměř každá dětská stanice a společnost toužila po reklamě právě u Mattela. Hračky od Mattela se staly tváří několika dětských pořadů a dokonce se začaly objevovat i jako potisk na oblečení. V roce 1961 se dostalo manželům Handlerovým poptávce po dalších produktech. Tehdy se objevil Ken. Panenka Kena dostala jméno po Handlerově synovi, další panenkou byl Midge. Ta zase dostala jméno po Barbařině nejlepším kamarádovi. Další postavy od Mattela jen rostly a dostávaly svou jedinečnou tvář. Vytvářely se doplňky – auta pro Barbie, Barbie domy, koně a spousta dalšího. V roce 1993 se dostala Barbie konečně i do televize. Začaly se vysílat dětské programy s panenkami Barbie v několika příbězích – Barbie zvěrolékařka, Barbie zpěvačka a Barbie tanečnice. Zdálo se, že dodávka Barbie panenek je nekonečná. Po roce 1995 získával vzhled Barbie polemiku celého světa. Proč je Barbie tak hubená? Proč má takový nerealistický vzhled prsou? Vždyť takto přece skutečná žena nevypadá! I přesto se Barbie stala ikonou a modlou všech malých holčiček. Všechny toužily vypadat jako ona. Z manželů Handlerových se stali milionáři takřka ze dne na den.

Zajímavosti o Barbie

Dnes patří do Barbie výbavy přes několik druhů zvířecích miláčků. Vytvořily se zábavné hrací farmy a dokonce i speciální ZOO. V roce 2009 nabídl známý návrhář Calvin Klein, že pro Barbie ušije unikátní kolekci oblečení a dokonce na tu počest vzniklo i několik černošských podob Barbie. Každou minutu se ve světe prodají tři panenky a dnes již oficiálně patří do Barbie rodiny také panenka Skipper, Stacie a Todd, které jsou vedeny jako Barbiiny sestřenice. Zajímavostí také je, že původní Barbie neměla žádná prsa a měla zcela plochý hrudník. První panenky se prodávaly v trafikách, nyní je jejich prodej možný pouze v ověřených hračkářstvích.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share