Domů Dům, byt a zahrada Jak na domácí úpravu vody

Jak na domácí úpravu vody

216
0
Sdílejte

Voda je pro život nezbytná, a proto bychom si měli dopřát tu nejlepší, jakou jen můžeme sehnat. Naštěstí na mnoha místech v České Republice je kohoutková voda opravdu vynikající, není tomu však všude. Znečišťování životního prostředí, intenzivní zemědělství se spoustou hnojiv a vysoká míra emisí mohou způsobit u některých vodních zdrojů výskyt různých příměsí, které nejsou pro každodenní požívání zrovna nejlepší. Pokud se to týká i vás, může být nejlepším řešením pořídit si domácí úpravnu vody.

Domácí úpravny vody


Pro osobní potřebu bohatě dostačují domácí úpravny vody. Jsou navrženy tak, aby plně pokryly běžnou spotřebu rodinné domácnosti. Předtím než si však nějakou úpravnu vody pořídíte, rozhodně si udělejte rozbor vody. I když o nějakém konkrétním problému vaší vody víte, může se stát, že nebudete vědět o všech. Některé jsou totiž zjistitelné právě až z odborného rozboru vody. A když už si budete vybírat domácí úpravnu vody, hodí se vědět, s čím vším by si měla umět poradit. Dalším důležitým ukazatelem u domácích úpraven vody je průměrná spotřeba. Různá zařízení totiž mají různý průtok, proto než si nějaké pořídíte, zjistěte, kolik vody průměrně spotřebujete. Pro tyto účely se dá využít i počet osob v domácnosti, tento způsob však není tak prokazatelný.

Nejčastější problémy vody

Hlavními problémy, které trápí domácnosti, bývá tvrdá voda a s ní spojený vznik vodního kamene. Tyto dva problémy spolu souvisí – pokud máte tvrdou vodu, bude se vám v domácích spotřebičích tvořit vodní kámen. Zejména v pračkách, myčkách nebo rychlovarných konvicích. S tvrdou vodou si snadno poradí změkčovače vody, které na principu iontové výměny přebytečné ionty z vody odstraní a vodu tak změkčí. Dalším problémem, se kterým se v domácnosti můžete setkat, je výskyt železa a manganu ve vodě. Tyto látky se usazují ve spotřebičích, kterými voda protéká a snižují tak jejich životnost.

Zároveň mohou působit jako živná půda pro různé bakterie způsobující zažívací potíže. Odstranění železa a manganu probíhá pomocí iontové oxidace. Je možné, že po rozboru vody narazíte i na další problémy, jakými může být například výskyt dusičnanů, pesticidů nebo těžkých kovů. Nebojte se se při jakémkoliv problému s pitnou vodou obrátit na odborníky a nechat si poradit, která domácí úpravna vody by pro vás a váš vodní zdroj byla optimální.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share