Domů Zprávy Jarní úprava na zahradě

Jarní úprava na zahradě

552
0
Sdílejte

Jaro je pro mnohé z nás tím nejkrásnějším ročním obdobím. Příroda se začíná po zimě probouzet – rostliny pookřívají pod prvními hřejivými slunečními paprsky. Zahrada je v rozpuku, pupeny se nalévají, nastává příjemný čas jarního zahradničení!

zahrada
Jarní zahrada

Jarní péče o zahradu

Mít zahradu je nejen radost – ale také starost. Jarní úklid ve většinu případů začíná u prořezu dřevin. Cílem řezu je rostlinu sesadit tak, aby ji zůstaly stále nové výhony – zabráníme tak tloustnutí starých stonků. Následuje hrabání starého listí, vertikulace trávníku a následná péče v podobě vápnění. Tím zabráníme růstu mechu. Pokud najdeme vyšlapaná místa, můžeme je osít.  Pokud koncem března dosáhne zhruba 8 cm, můžete jej posekat – a to na nejvyšší pozici.

Tato starost o zahradu je pro mnohé obrovskou relaxací, ale najdou se mezi námi tací, kteří jsou pracovně vytíženi. Z tohoto důvodu vznikly úklidové firmy pro údržbu a úpravu zahrad. Po dohodě s majitelem provádí úpravu zahrady – od odstranění mechu po kácení dřevin, ale také i následnou údržbu – sekání trávy, apod.

japon zahrada

Výsev a výsadba zeleniny

Jak dobře víme, jaro začíná v druhé polovině března, kdy nastává hlavní pracovní nápor.
V tento čas sázíme ranou zeleninu, a to tehdy, kdy je půda po zimě dostatečně vyschlá. Pořádně ji provzdušníme motyčkou. Pokud uvidíme zaklíčený plevel, ihned jej odstraníme – v průběhu léta si tak ušetříme mnoho práce. Jeho vegetační doba (doba, kdy přetrvávají podmínky pro růst a vývoj rostlin) je velice krátká – rychle se množí.

daisy-712892__340

Výsadba trvalek

Koncem března (při dobrém počasí) můžeme začít vysazovat okrasné trvalky kvetoucí v létě; zrovna tak je můžeme přesazovat a rozmnožovat.

Pokud vlastníme jezírko s rybkami, ohlídáme si teplotu vodu. Pokud stoupne nad 7 stupňů Celsia, můžeme začít s krmením ryb – a to v menších dávkách ve velkých rozestupech.
K jarním pracím řadíme i čištění bazénu. Pokud jste bazén před zimou důkladně vyčistili, vodu ošetřili a celý jej dobře zakryli, bude pro vás tato část úklidu hračkou. V opačném případě se máte na co těšit.

 

MetSo on Facebook
  • 1
    Share