Domů Zdraví Je veganství “Normální”?

Je veganství “Normální”?

650
0
Sdílejte

Často je možno číst či zaslechnout úvahy o tom, zda je veganství normální. Co je ale normální? Setrvalý stav, který není v pořádku, nebo snaha o etický vývoj, byť někdy doprovázena chybami? Stále ještě žijeme v době, kdy sníst párek nebo sekanou je považováno za “normální” a jíst vegansky je většinou považováno za “nenormální”.

Je ale normální sníst něčí nohu? Nebo je správnější sníst místo toho čočkovou polévku, mám-li na výběr? Je člověku přirozené rozříznout jehněti hrdlo, nechat ho vykrvácet, vypárat z jeho mrtvého těla vnitřnosti a opéci si jej nad ohněm? Nebo je přirozenější vzít si jablko či bramborák?

Jistě, mnoho lidí argumentuje tím, že veganství je v podstatě přecitlivělá reakce přicházející z toho důvodu, že člověk se vzdálil původnímu a tudíž i přirozenému způsobu života a že jíst maso a jiné živočišné potraviny, je správné. Takový argument popírající správnost veganství by ale zároveň znamenal, že budeme podporovat přírodou daný zákon o přežití silnějšího a tím ignorovat kulturu ducha. Mohli bychom, pod tíhou takovýchto argumentů zahodit nejen myšlenku veganství, ale i všechnu poezii, literaturu vůbec, umění, krásnou hudbu, divadlo, kulturu pohybu, tanec, oblékání a tak dále a tak dále. …

Normální je, zvážit argumenty, poctivě je promyslet a pak jednat. Takovým prvním tématem k přemýšlení okolo veganství by mohl být ten, že na světě žije velmi kvalitním životem miliony veganů a veganek. Jsou to lidé z dělnických profesí, intelektuálové, herci a umělci a stále více i vrcholoví sportovci. Veganství je dnes velmi populární u thai-boxerů, kulturistů a ve velké míře u ultra-maratonců. Pokud jsou mezi námi lidé, kteří běhají ultramaratony, nebo boxují a při takovéto fyzické zátěži je pro ně veganství nejen dostačující, ale i prospěšné, pak bude o to dostačující nám, kteří žijeme s daleko menší fyzickou zátěží.

Znovu je tedy nutno se ptát: Je lepší volbou veganství se svým tofu, zeleninovým sushi, mrkvovou šťávou a celozrnnými knedlíky, nebo je lepší volbou sníst slepičí periodu (vajíčko) či kravské mléko určené od přírody teleti, nebo dokonce něčí křídlo, či srdce?

Když v České republice byla delegace jistých duchovních učitelů z tradičního indického prostředí, položil jim při přednášce jeden z posluchačů otázku, zda člověk opravdu může žít bez masa a vajíček. Indové nejprve vůbec nepochopili smysl otázky a dívali se velmi překvapeně. Dotaz pro ně vyzněl asi podobně, jako kdyby se někdo zeptal, zda může ze stravy vyloučit hřebíky.

Perlička o veganství

Veganství je jakýmsi shrnutím filozofie nenásilí do praxe. Ano, nezměníme svět na stoprocentně dokonalý ráj, ale neubližujeme, kde nemusíme. Nezměníme chybná rozhodnutí politiků, ale je něco, co můžeme ovlivnit teď hned. To něco je rozhodnutí se pro celoživotní praktický soucit. Veganství není pouze o soucitu s jednotlivými zvířaty. Je to prakticky žitá filozofie, která každé a každému z nás otvírá dveře dál, do daleko jemnějších hlubin života. Vývoj se děje. Když kdosi v minulosti požadoval uzákonit ochranu koní, kteří celoživotně sloužili člověku, všichni se mu smáli. Dnes však už doba došla tak daleko, že o nutnosti snížit z environmentálních důvodů konzumaci masa a alespoň se přiblížit jako lidstvo k veganství zaznělo už i na půdě OSN a také v Evropském parlamentu.

Slíbili jsme jistou perličku o veganství, nad kterou je potřeba se hodně zamyslet. Tak tedy, víte které dvě země na světě zažívají v posledních letech opravdu obrovský nárůst počtu lidí podporujících veganství? Je to Izrael a Německo!

MetSo on Facebook
  • 1
    Share