Domů Zprávy Moldavsko – Kišiněv

Moldavsko – Kišiněv

880
0
Sdílejte

Pro cestovatele, kteří rádi poznají vzdálené kraje a regiony poněkud odlišné od standardních představ turistických rájů (mořská pláž se slunečníky, příjemné počasí a luxusní servis v hotelu) máme tip, jak letos ozvláštnit svou dovolenou. Jestliže byste rádi zamířili někam, kde jste ještě nebyli, s otevřenou náručí vás přivítá oficiálně nejchudší země Evropy – Moldavsko.

Moldavsko
Moldavsko

Co vlastně víme o Moldavsku?

Sypat informace z rukávu právě o Moldavsku, to asi jen tak někdo neumí. Ve školách se o něm dokonce často ani vůbec neučí, a že je jeho hlavním městem šesti set tisícový Kišiněv, to už ví opravdu jen hrstka zeměpisných nadšenců. Nejvyšší čas tyto nedostatky napravit! Jestli se do Kišiněvu rovnou přímo nechystáte, přečtěte si alespoň pár řádek, abyste si rozšířili obzory.

Základy dnes největšího moldavského byly položeny v roce 1436, původně se jednalo o klášterní obec, ale díky rychlému rozvoji se z tohoto sídla stalo jakési centrum a později oficiální hlavní město Moldavského knížectví. Rychlý rozvoj potkal Kišiněv v průběhu devatenáctého století – zatímco ještě v roce 1800 zde žilo kolem sedmi tisíc obyvatel, o sto let později to již bylo více než sto tisíc. Dnes město ležící v centrální části Moldavska obývá šest krát tolik lidí a na jeho podobě se tento boom pochopitelně značně projevil.

moldova-1

Vše důležité na jednom bulváru

Městem můžete projíždět díky autobusům, trolejbusům a rovněž speciálním mikrobusům pro skupinky zhruba deseti lidí, které fungují jako jakási sběrná taxi.
Centrální části města, kterou rozhodně nemůžete minout, dominuje třída Štěpána Velikého, pojmenovaná po někdejším moldavském knížeti. Na rozdíl od jiných evropských metropolí se na bulváru nachází takřka vše důležité, co je v Kišiněvu potřeba: sídlo prezidenta a vlády, hlavní katedrála a samozřejmě celá řada obchodů a kulturních institucí.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share