Domů Dům, byt a zahrada Povinnosti, na které nezapomenout při bourání starého domu

Povinnosti, na které nezapomenout při bourání starého domu

118
0
Sdílejte

Nachází se na vašem pozemku starý dům, který trouchniví každým dnem víc a víc? Jelikož jsou staré, trouchnivějící domy velkým nebezpečím pro okolí, měly by se co nejrychleji zbourat. Navíc díky demolici si na místě, kde starý dům stojí, můžete pak postavit nemovitost zbrusu novou, podle vašich představ. 

Demoliční a bourací práce však nejsou něco, do čeho se můžete pustit po hlavě prakticky ihned, co na demolici pomyslíte. Když se chcete pustit do demolice, měli byste splňovat několik povinností, přes které zkrátka nejede vlak. 

Demolici je třeba ohlásit a získat na ni povolení

Sice je pravdou, že na nemovitosti, garáže či kůlny, které jste postavili bez stavebního povolení, povolení k demolici získat nemusíte, ale demolici je nutné ohlásit v každém případě na příslušném stavebním úřadě. Většinou však dům nebo garáž stavební povolení měla, tudíž při ohlašování získejte na stavebním úřadě i takzvaný demoliční výměr, který je souhlasem a potvrzením toho, že můžete legálně zbourat danou nemovitost. 

Podávání žádosti o demolici by mělo být bez závažných chyb a taky musí být při podávání žádosti splněny všechny potřebné podmínky. Pokud se v žádosti nebudou chyby vyskytovat a pokud budou splněny podmínky, automaticky udělí stavební úřad souhlas do třiceti dnů od podání žádosti. Souhlas pak nabývá platnost v den, kdy dojde k doručení, následovně můžete začít s bouráním. 

Je váš dům zakreslen do katastru nemovitostí?

Jednou z podmínek, které je třeba splnit, abyste získali povolení k demolici, je, zakreslení starého domu do katastru nemovitostí. Pokud není starý dům zakreslen a pokud nemá starý dům plány, je nutné před podáním žádosti nechat demolici změřit a zakreslit. Tím vznikne zjednodušená dokumentace stavby, na základě které se pak vydává povolení k demolici a na základě které pak demolice jako taková probíhá.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share