Domů Zdraví Poznejte původ čaje matcha

Poznejte původ čaje matcha

518
0
Sdílejte

Čaj matcha je poměrně znám již velmi dlouhou dobu. Je pravda, že nebyl tak rozšířen, jako v dnešní době. Bohužel nemůžeme přesně určit, kdy byl ochutnán poprvé. Potvrzeno ale je, že matcha má velmi dlouhou a bohatou historii. Dokonce se ví, že čaj byl v podvědomí lidí již před pěti tisíci lety. Když se podíváte do léčebných knih starého východního světa, naleznete zde lék na otoky a horečku. Je jím právě čajový nápoj matcha. Již v té době bylo známo, že se jedná o skvělý léčebný prostředek. Tato skutečnost se přenesla i do dnešní doby. Při čajovém rituálu má matcha zde své čestné místo. Je to jedna díky výborným účinkům na lidský organismus, ale také se jedná o projevení cti válečníkům samurajů.

Čaj matcha je v současné době v podvědomí lidí na celém světě. Je to jeden z nejdůležitějších prvků japonské čajové tradice. Původní domovinou ovšem není Japonsko, ale plantáže starověké Číny. V sedmém století se čaj matcha řadí mezi lahůdky čajového světa. Často se uvádí, že se jedná o vzpruhu pro tělo i mysl. Právě buddhistické chrámy se zapříčinily o to, aby se čaj dostal za hranice své domoviny. Šířil se nejen čaj, ale i umění přípravy a celý čajový rituál.

Podíváme-li se podrobněji na osobnosti spojené s čajem, nesmíme zapomenout na postavu zenového mistra Eisei. Tento člověk jako první dovezl semínka čajového keře, které následně byly zpracovány na matchu. Stalo se tak během jeho legendární cesty za čajem na přelomu dvanáctého a třináctého století. Cílem jeho cesty bylo zasadit čajové keře na místa, která svými podmínkami jsou k tomu nejvhodnější. Tento mistr předával obyvatelům i své zkušenosti s čajem, jeho přípravou i účinky. Naučil lidi všemu, co uměl sám. V době, kdy on žil, se čaj využíval hlavně k léčebným účelům. On se snažil naučit lidi, aby si tento nápoj vychutnávali jen tak, pro potěšení své duše.

Tak vznikl čaj, který si můžete vychutnávat i v dnešní době. Buddhističtí mniši, kteří bydleli v klášterech, se snažili zpravovat co největší množství léčebných rostlin. Uchovávali je ve formě prášku. V této podobě totiž zachovali nejvíce blahodárných látek. Pokud byl prášek následně zalit horkou vodou, nápoj dostal veškeré účinky, jako původní keř.

Z buddhistických klášterů to už bylo jen kousek, aby se čaj dostal na japonský císařský dvůr. Dobu obrození získal čaj v šestnáctém století. V této době se stal součástí čajového obřadu. Kouzlo čaje objevili především japonští samurajové, kteří poznali jeho skutečnou hodnotu a sílu. Po dobu následujících čtyři sta let zůstal čaj matcha na výsluní  a stal se nejoblíbenějším čajovým druhem vyšší společenské vrstvy v Japonsku. Postupně se začal prosazovat i v Evropě a dále a oceán. V dnešní době není problém sehnat matchu i u nás.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share