Domů Zprávy Tepelná čerpadla jsou návratná investice

Tepelná čerpadla jsou návratná investice

369
0
Sdílejte

Tepelná čerpadla jsou zařízením, která vám pomohou velmi pohodlným způsobem vytopit váš rodinný dům, byt, nebo třeba prostory k podnikání. Je to tedy ekonomický a zároveň také ekologický způsob. Tepelné čerpadlo totiž využívá energii, která je běžně kolem nás. Zřejmě by vás ani nenapadlo, že zdroji, které využívá jsou země, voda, vzduch.

Kvalitní tepelná čerpadla
Kvalitní tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla  a jejich kvalita

Jedná se tedy o zdroje, které jsou obnovitelné, a tudíž je možné je označit jako nevyčerpatelné. Kvalitní tepelná čerpadla, vám poskytují několik funkcí a výhod. Vytopí nejen prostory k obývání, ale také užitkovou vodu, vodu ve vašem bazénu, nebo díky své schopnosti chlazení sloužit jako klimatizace. Účinnost tepelného čerpadla je podmíněna jeho správné instalaci, pokud si čerpadlo kupujete od odborníků, jistě vám tuto instalaci poskytnou přímo oni, Tepelné čerpadlo je vždy označeno i údajem o jeho účinnosti, tzv. COP s označením číselné škály. Ta se pohybuje od čísla 2 až do 5. A protože záleží na několika faktorech, jak se tato účinnost vyjadřuje a na čem závisí, je dobré vědět, alespoň základní věc. Čím vyšším číslem je čerpadlo označeno, tím vyšší je i jeho účinnost. Pokud se rozhodnete do čerpadla zainventovat, jistě vás bude zajímat také návratnost této investice. Zde opět záleží na více faktorech. Roli hraje velkost prostor k vytápění a stáří budovy. Opět je možné obecně říci, že u středně velkého rodinného domu budou náklady na pořízení čerpadla navráceny cca za šest let od jeho pořízení, přičemž jeho životnost bude kolem dvaceti let.

Dotace na tepelná čerpadla

Při koupi čerpadla je také možné využít dotace, které na něj poskytuje fond životního prostředí. V tomto případě je samozřejmě nutné splnit podmínky, které jsou právě tímto fondem stanoveny. Cena je samozřejmě vždy faktorem, který bude hrát roli při pořízení, při zvážení všech pro a proti však vždy dojdete k tomu, že návratnost uspořených nákladů v budoucnu se vám vždy vyplatí.

MetSo on Facebook
  • 1
    Share