Domů Zdraví Železo a mangan ve vodě

Železo a mangan ve vodě

490
0
Sdílejte

Zvýšený obsah železa ve vodě se pozná relativně jednoduše, železo vodu zabarví do hněda. Asi každý už viděl rezavou vodu tekoucí z kohoutku po delším odstavení vody. Navíc má při napití voda typickou železitou pachuť a je často nepříjemně cítit. Vyšší obsah železa může znepříjemňovat život například také vznikem skvrn na oblečení při praní nebo zhoršováním chuti výrobků v potravinářském průmyslu. Výskyt železa je často doprovázen i výskytem manganu, jenž na vodní hladině tvoří mastné skvrny. Pokud využíváte místní vodovod, výskyt manganu a železa ve vodě vás nemusí nijak trápit, protože vodovodní voda má hlídané normy jejich maximálního výskytu. Problém ovšem může nastat u vody ze studní či vrtů, kde je zvýšený výskyt těchto dvou prvků velmi častý.

Železité nánosy v potrubí

Vzhledem k tomu, že železo je obsaženo i v lidském organismu, je zdravotně neškodné. Ve vyšším množství však může způsobit zdravotní potíže s játry, slezinou a podílet se na zhoršení krvetvorby.  Při nadlimitním výskytu manganu hrozí riziko poškození nervového systému či slinivky. Železo a mangan se také stávají živnou půdou, pro výskyt bakterií, z nichž některé mohou přenášet nepříjemné infekce. Kromě mírného zakalení vody se však výskyt bakterií dá poznat jen při rozboru vody.

Vedle tohoto slabého zdravotního rizika jsou železo a mangan nechtěnou příměsí vody zvláště co se týče průtokových zařízení. Sloučeniny železa a manganu se totiž v těchto přístrojích často usazují, což může vést ke snížení jejich účinnosti, korozi až úplnému zničení. Zejména se jedná o vany, bojlery a kotle. V mnoha případech je tedy nezbytná úprava vody.

Nejčastěji se dá železo a mangan z vody odstranit za pomoci oxidace. Ta jejich sloučeniny převede z rozpustné dvojmocné formy na formu nerozpustnou, která už se z vody odstraní za pomoci jemné filtrace. Druhý způsob se používá pro vychytání rozpustných dvojmocných iontů za pomoci speciální filtrační hmoty – iontoměničové pryskyřice. Poté stačí pouze vymytím vodou z pryskyřice ionty železa o manganu odstranit. Některé filtry vodu zároveň i změkčují, a tak pomáhají předejít problémům s tvrdou vodou

MetSo on Facebook
  • 1
    Share